Back to Key Information Menu

Governance

Tangmere Primary is an academy as part of The Kemnal Academies Trust (TKAT). 

TKAT is a multi-academy trust which was established on 1st September 2010.  Its constitution is set out in the Articles of Association and this is shared with individual academies via the Scheme of Delegation.  TKAT have, through the Scheme of Delegation, established Local Governing Bodies for each of the Academies. 

The Local Governing Body of each of the Academies is responsible for fulfilling the strategic and operational governance role in the conduct of the Academy.

Please see the document at the bottom of the page for Constitution of the LGB of TPA and Governors Impact Statement for 2021/22.

Please follow the link below for Governance information relating to TKAT, including the structure of governance and relevant details about Trustees terms of office, attendance and business interests.

https://www.tkat.org/1120/governance

Please click here for key documents including the Master Funding Agreement, Articles of Association and Accounts.

https://www.tkat.org/673/documents

MISSION STATEMENT

The Governing Body at Tangmere Primary Academy aim to support the Head Teacher and the school’s leaders in our joint mission of ensuring that every child can realise their full potential. This will be achieved with the help and co-operation of The Kemnal Academies Trust (TKAT) and the governing body will within this wider context.

We will help to set the school’s vision and ethos. Together these will be used to determine the aims and objectives for the school now and in the future which will deliver consistent and improving standards of teaching and learning.

Our decisions and actions will always be in the best interests of the school and its pupils and we will always be prepared to explain our decisions openly and honestly to parents, staff, pupils and the wider community. We will strive to set the school at the centre of the community and reflect its changing, dynamic and diverse nature.

We will achieve this through both regular contact and dialogue with the school and parents, and by working closely with the school’s management team. We shall seek to ensure that the policies, priorities and performance targets are challenging and seek evidence to ensure that they are being achieved.

The governing will be both supportive and offer constructive help to the Head and the SLT and act as a ‘critical friend’ to help ensure they can fulfil their roles to best of their abilities and help the school’s pupils be happy, safe and leave the school ready to face the challenges ahead of them.

Tangmere Primary Governing Body (GB)

Membership

We currently have 9 governors - 1 Vacancy

·         1 Headteacher

·         1 staff governor

·         1 parent governor

·         6 appointed governors

Chair of Governors: Paul Rowlands, an appointed governor

Vice-Chair of Governors: Caroline Reynolds, an appointed governor

Please see below for details for our current and recent LGB members.  If you wish to contact governors, please do so via the school contact details.

Structure

There are 6 meetings of the full Local Governing Body each academic year. 

There is 1 pay review meeting per year and no committee meetings.

The Governor Impact Statement and attendance table for Governors can be found at the bottom of the page

Governing Body Membership

With Effect from: November 2022

Mrs Louisa Stockdale

Parent Governor

Member of GB

Appointed: 11th February 2019

Expires: 10th February 2023

Start Date February 2019

Declarations of Interest, including transactions to 31st August 2022  - NONE

Attendance at meetings 2021/22 100%

Ms Abbi More

Staff Governor    

Member of GB

Appointed: 11th November 2018

Expires: 10th November 2022

Start Date 12th November 2018

Declarations of Interest, including transactions to 31st August 2022  - NONE

Attendance at meetings 2021/22: 100%

Mrs Johanna Irwin

Appointed Governor

Member of the GB

Appointed: 9th November 2018

Expires:    8th November 2022

Start Date: January 2015

Declarations of Interest, including transactions to 31st August 2022  - NONE

Attendance at meetings 2021/22: 83%

Mrs Carly Harvey

Appointed Governor

Member of the GB

Appointed: 16th May 2022

Expires: 15th May 2026

Start Date: March 2017

Declarations of Interest, including transactions to 31st August 2022 - NONE

Attendance at meetings 2021/22 83%

Mrs Caroline Reynolds

Appointed Governor

Member the GB

Appointed:       13th October 2020

Expires:           12th October 2024

Start Date: October 2016

Declarations of Interest, including transactions to 31st August 2022  - NONE

Attendance at meetings 2021/22 100%

Mr Paul Rowlands

Appointed Governor

Chair of the GB

Appointed:       13th October 2020

Expires:           13th October 2024

Start Date: October 2016

Declarations of Interest, including transactions to 31st August 2022  - NONE

Attendance at meetings 2021/22 100%

Mr Paul Turney

Ex-Officio

Headteacher

Member of GB

Appointed:       04 Nov 2013

Expires:           n/a

Declarations of Interest, including transactions to 31st August 2022 - Governor at Maldon School since January 2022 

Attendance at meetings 2021/22: 100%

Ms Jane Dukoff-Gordon

Appointed Governor

Member of GB

Appointed:       29 November 2021

Expires:           28 November 2025

Start Date: 29th November 2021

Declarations of Interest, including transactions to 31st August 2022  - NONE

Attendance at meetings 2021/22: 67%

Dr Susan Craig

Appointed Governor

Member of GB

Appointed 11th February 2019

Expires 10th February 2023

Start Date: 11th February 2019

Declarations of Interest, including transactions to 31st August 2022  - NONE

Attendance at meetings 2021/22 83%

Mrs Emma Symonds

Clerk to the GB

Appointed:       September 2016

Expires:           n/a

Business or Pecuniary Interests:

Clerk at CHS, Portfield, FW, Havant, Front Lawn & SEAL

Attendance at meetings 2021/22: 100%

Governors retired during the last 12 months: 

Mrs Michelle Stone

Parent Governor

Member of GB

Appointed: 11th February 2019

Expires: 10th February 2023

Start Date February 2019

Declarations of Interest, including transactions to 31st August 2022 - NONE

Attendance at meetings 2021/22 83%

 

Resigned 11th November 2022