Governors

Tangmere Primary is an academy as part of The Kemnal Academies Trust (TKAT). 

TKAT is a multi-academy trust which was established on 1st September 2010.  Its constitution is set out in the Articles of Association and this is shared with individual academies via the Scheme of Delegation.  TKAT have, through the Scheme of Delegation, established Local Governing Bodies for each of the Academies.

Please click here to link to the Scheme of Delegation

https://0e58658be539ee7325a0-220f04f871df648cf4a4d93a111e3366.ssl.cf3.rackcdn.com/tkat-responsive/uploads/document/TKAT-Scheme-of-Delegation-17th-January-2017-1.pdf?t=1503320550

The Local Governing Body of each of the Academies is responsible for fulfilling the strategic and operational governance role in the conduct of the Academy.

Please see the column on the right hand side for Constitution of the LGB of TPA

Please see the column on the right hand side for the Governors Impact Statement for 2019/2020

Please click here to link to the Directors of the TKAT Board.           (http://www.tkat.org/96/meet-the-team)

Please click here to link to Governance information relating to TKAT, including the structure of governance and relevant details about Trustees terms of office, attendance and business interests.

(http://www.tkat.org/140/governance)

Please click here for key documents including the Master Funding Agreement, Articles of Association and Accounts.

(http://www.tkat.org/93/documents)

MISSION STATEMENT

The Governing Body at Tangmere Primary Academy aim to support the Head Teacher and the school’s leaders in our joint mission of ensuring that every child can realise their full potential. This will be achieved with the help and co-operation of The Kemnal Academies Trust (TKAT) and the governing body will within this wider context.

We will help to set the school’s vision and ethos. Together these will be used to determine the aims and objectives for the school now and in the future which will deliver consistent and improving standards of teaching and learning.

Our decisions and actions will always be in the best interests of the school and its pupils and we will always be prepared to explain our decisions openly and honestly to parents, staff, pupils and the wider community. We will strive to set the school at the centre of the community and reflect its changing, dynamic and diverse nature.

We will achieve this through both regular contact and dialog with the school and parents, and by working closely with the school’s management team. We shall seek to ensure that the policies, priorities and performance targets are challenging and seek evidence to ensure that they are being achieved.

The governing will be both supportive and offer constructive help to the Head and the SLT and act as a ‘critical friend’ to help ensure they can fulfil their roles to best of their abilities and help the school’s pupils be happy, safe and leave the school ready to face the challenges ahead of them.

Tangmere Primary Governing Body (GB)

Membership

We currently have 9 governors (1 staff governor vacancy)

·         1 Headteacher

·         1 staff governor

·         2 parent governors

·         5 appointed governors

Chair of Governors: Paul Rowlands, an appointed governor

Vice-Chair of Governors: Caroline Reynolds, an appointed governor

Please see below for details for our current and recent LGB members.  If you wish to contact governors, please do so via the school contact details.

Structure

There are 6 meetings of the full Local Governing Body each academic year. 

Governor Impact Statement can be found on the right hand side.

Please see the attendance table for Governors on the right hand side.

Governing Body Membership
With Effect from:   5th October 2020

Mrs Louisa Stockdale Parent Governor

Member of GB

Appointed: 11th February 2019

Expires: 10th February 2023

Start Date February 2019

Declarations of Interest, including transactions to 31st August 2020  - NONE

Attendance at meetings 2019/20: 33%

Mrs Michelle Stone Parent Governor

Member of GB

Appointed: 11th February 2019

Expires: 10th February 2023

Start Date February 2019

Declarations of Interest, including transactions to 31st August 2020  - NONE

Attendance at meetings 2019/20: 83%

Dr Susan Craig Appointed Governor

Member of GB

Appointed: 11th February 2019

Expires: 10th February 2023

Start Date February 2019

Declarations of Interest, including transactions to 31st August 2020  - NONE

Attendance at meetings 2019/20: 33%

Ms Abbi More Staff Governor

Member of GB

Start Date: 10th September 2018

Appointed: 10th September 2018

Expires: 9th September 2019

Start Date September 2018

Declarations of Interest, including transactions to 31st August 2020  - NONE

Attendance at meetings 2019/20: 83%

Mrs Johanna Irwin

 

Appointed Governor

Member of the GB

Current Term:  10th January 2019

Expires:           10th January 2023

Start Date - January 2015

Declarations of Interest, including transactions to 31st August 2020  - NONE

Attendance at meetings 2019/20: 100%

Mrs Carly Harvey

Appointed Governor

Member of the GB

Appointed: 20th March 2017

Expires: 20th March 2021

Start Date March 2017

Declarations of Interest, including transactions to 31st August 2020  - NONE

Attendance at meetings 2019/20: 33%

Mrs Caroline Reynolds

 

Appointed Governor

Member the GB

Appointed:       13th October 2020

Expires:           13th October 2024

Start Date October 2016

Declarations of Interest, including transactions to 31st August 2020  - NONE

Attendance at meetings 2019/20: 100%

Mr Paul Rowlands

Appointed Governor

Chair of the GB

Appointed:       13th October 2020
Expires:           13th October 2024

Start Date October 2016

Declarations of Interest, including transactions to 31st August 2020  - NONE

Attendance at meetings 2019/20: 100%

Mr Paul Turney

 

Ex-Officio
Headteacher

Member of GB

Appointed:       04 Nov 2013
Expires:           n/a

Declarations of Interest, including transactions to 31st August 2020  - NONE

Attendance at meetings 2019/20: 100%


Mrs Emma Symonds

 

Clerk to the GB

Appointed:       September 2016
Expires:           n/a

Business or Pecuniary Interests:
Clerk at Chichester High School & Portfield Primary

Governors retired during the last 12 months:

Mr Edd Snodin Staff Governor

Member of GB

Appointed: 20th March 2017

Expires: 20th March 2021

Start Date March 2017

Business or Pecuniary Interests - NONE

Resigned September 2020

Attendance at meetings 2018/19, to date: 43%

Mr Ken Fontaine Appointed Governor

Member of the GB

Member of Resources Cttee

Chair of the Resources Cttee

Member of the pay review Cttee

Appointed: 20th March 2017

Expires: 20th March 2021

Start Date March 2017

Business or Pecuniary Interests - NONE

Resigned 30th April 2019

Attendance at meetings: 71%

Mrs Jan Spencer Ellis Appointed Governor

Member of the GB

Vice Chair of the GB

Appointed: 20th March 2017

Expires: 20th March 2021

Stary Date March 2017

Business or Pecuniary Interests - NONE

Resigned 14th March 2019

Attendance at meetings: 29%

Governors' Code of  Conduct wef Sep2015